Novosti

Central – BIC, novi projekt Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove

Drvo maslineJ. Sakelli
Aktivnosti Zadarske županije na projektu su vezane za stvaranje preduvjeta za početak proizvodnje sadnog materijala autohtonih sorti maslina, odnosno za uzgoj bezvirusnih genotipova rijetkih, ugroženih autohtonih sorti.

U apliciranje ovog  projekta smo se upustili radi detektiranog problema, a to je dostupnost zdravog sadnog materijala rijetkih autohtonih sorti, pa samim tim u njihovom širenju i prihvaćanju od strane proizvođača.

Kick-off sastankom 5.7.2024. započeo je projekt Central – BIC_ Central Europe Biodiversity Innovative Communities, novi projekt Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove. Financiran je iz Programa prekogranične suradnje Interreg CENTRAL EUROPE 2021.-2027., prenosi Zadarska županija.

Duga povijest uzgoja maslina na zadarskom području rezultirala je brojnim sortama maslina koje su se kroz vrijeme dopunjavale i mijenjale što nije vidljivo na karti autohtonoga sortimenta RH.

Vodeće sorte oblica, drobnica i krvavica te ostale, upotpunjene su s drugim pratećim sortama koje su se prvenstveno koristile kao oprašivači. One su se jednim djelom introducirale iz drugih maslinarskih regija, ali su i nastajale nicanjem kao samonikle masline. Uz pomoć proizvođača te su se sorte masline zbog svojih gospodarskih vrijednosti proširile na ovome području i nastavile razmnožavati cijepljenjem ili nekim drugim vegetativnim razmnožavanjem.

Sorta maslina je temelj za proizvodnju autentičnih maslinovih ulja jer je ona glavni faktor koji utječe na sastav i kvalitetu ploda, a time i ulja.

Iz pogleda biološke raznolikosti lokalni tipovi i samonikle masline su neprocjenjiva vrijednost i izvor genetske raznolikosti. Kako bi se stekli preduvjeti za proizvodnju sadnica, evaluaciju i očuvanje autohtonih sorata masline odlučili smo se zasnovati nasad u kojem će se prikupiti (zasaditi) autohtone sorte maslina Zadarske županije.

U nasadu će se pratiti njihov razvoj kao i njihova pogodnost za proizvodnju ulja te će se stvarati i preduvjeti za proizvodnju sadnoga materijala.

Specifični cilj projekta je očuvanje okoliša središnje Europe dok je opći cilj projekta razviti plan zaštite bioraznolikosti kako bi se postigla kolektivna svijest o zajednicama koje upravljaju biološkom raznolikošću.

Projekt je započeo 1. lipnja 2024. godine, predviđeno trajanje projekta je 30 mjeseci. Na projektu sudjeluje 12 projektnih partnera iz 8 zemalja: Italije, Hrvatske, Njemačke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Slovenije i Austrije. Uz Zadarsku županiju, iz Hrvatske je još partner i Javna Ustanova Kamenjak iz Istre.

Ukupan proračun projekta iznosi 2,353,468.34 EUR-a, od čega je sredstvima ERDF-a sufinancirano 80%, odnosno 1.882.774,67 EUR-a.

Proračun Zadarske županije je 179,890.00 EUR-a, od čega 143.912,00 EUR-a sufinancira ERDF i 35.978,00 EUR-a Zadarska županija.

Skip to content